Po raz 89. przyznano Oscary!

Kto myślał, że oscarowe gale są nudne jak przysłowiowe flaki z olejem, ale postanowił zarwać noc – ten zmienił zdanie obejrzawszy 89. rozdanie. Gdy wszystko szło swoim rytmem i było już wiadomo, że „La La Land” nie pobije rekordu wyróżnień Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej,  statuetki trafiały do rąk przewidywanych zwycięzców, były także (mniejsze lub większe) zaskoczenia (Oscary za scenografię czy kostiumy) – nastąpiło prawdziwe „trzęsienie ziemi”! Zakończenie gali okazało się godne hitchcockowskiej fantazji. Nikt nie spodziewał się tak potężnej wpadki.

Wręczający statuetkę dla najlepszego filmu Warren Beatty (u boku Faye Dunaway) odczytał zwycięstwo „La La Land”. Gdy twórcy filmu, na czele z producentami, cieszyli się z ogłoszenia – nagle nastąpił zupełnie nie spodziewany zwrot akcji. Producent filmu Chazelle’a powiedział, że to „Moonlight” wygrał. Zainteresowani i obserwatorzy nie mieli nawet możliwości zamilknąć z wrażenia, bo na scenie zapanowało niemałe zamieszanie. Okazało się, że Beatty’emu wręczono złą kopertę. Po chwili na scenę ktoś przyniósł kartę z właściwą treścią. Widniał na niej wyraźny napis „Best Picture – MOONLIGHT”. Moment powstania kategorii „najlepsza wpadka” będzie na pewno komentowany i pamiętany co najmniej do przyszłorocznej gali. Twórcom „La La Land” przydarzyło się przykre, katastrofalnie niesprawiedliwe doświadczenie. Czegoś podobnego jeszcze na oscarowej gali nie było i niesmak pozostanie. Pewnym (tak, stuprocentowo) jest, że to „Moonlight” Akademicy wybrali najlepszym filmem.


89. galę wręczenia Oscarów rozpoczęło pełne energii i radosnego przesłania wykonanie nominowanej piosenki „Can’t Stop The Feeling”, którym Justin Timberlake rozbawił publiczność. Podczas święta twórców kinematografii w Los Angeles nie zabrakło także podniosłych momentów, jak występ Sary Bereilles (w piosence „Both Sides Now” Joni Mitchell) towarzyszący klipowi prezentującemu sylwetki zmarłych w ostatnim roku filmowców. Było kilka przemów wygłoszonych (lub odczytanych – jak w przypadku nagrody dla Asghara Farhadiego, za „Klienta”) w kontekście politycznym, nie obyło się bez łez płynących z oczu laureatów, Meryl Streep dostała owację na stojąco – za nic szczególnego, spod sufitu Dolby Theatre spadały do rąk gości paczuszki ze słodyczami, a Jimmy Kimmel jako prowadzący stanął na wysokości zadania – było zabawnie i ze smakiem (może za wyjątkiem niesmacznych żartów dotyczących O.J. Simpsona).

„La La Land” nie wygrał w cuglach, bo zdobył sześć na trzynaście możliwych statuetek. Jego reżyser Damien Chazelle, zdobywając Oscara za reżyserię, stał się najmłodszym wyróżnionym w tej kategorii (32 lata). „Moonlight” wyróżniono trzema Oscarami, zaś „Manchester by the Sea” oraz „Przełęcz ocalonych” – dwiema. Kompletnie pominięto „Aż do piekła” czy „Ukryte działania”. W kategoriach aktorskich sytuacja rozegrała się przewidywalnie. Żaden konkretny tytuł nie zdominował kategorii technicznych. W muzyce i piosence przodował „La La Land”, który w sumie wyróżniono sześcioma statuetkami. Trzema może pochwalić się „Moonlight”, dwiema (ex aequo) „Manchester by the Sea” i „Przełęcz ocalonych”.

Oto laureaci Oscarów we wszystkich kategoriach:

FILM „Moonlight”

REŻYSER Damien Chazelle („La La Land”)
SCENARIUSZ ORYGINALNY Kenneth Lonergan („Manchester by the Sea”)
SCENARIUSZ ADAPTOWANY Barry Jenkins, Tarell McCraney („Moonlight”)
AKTOR Casey Affleck („Manchester by the Sea”)
AKTORKA Emma Stone („La La Land”)
AKTOR DRUGOPLANOWY Mahershala Ali („Moonlight”)
AKTORKA DRUGOPLANOWA Viola Davis („Fences”)
ZDJĘCIA Linus Sandgren („La La Land”)
MONTAŻ „Przełęcz ocalonych”
DŹWIĘK „Przełęcz ocalonych”
MONTAŻ DŹWIĘKU „Nowy początek”
FILM NIEANGLOJĘZYCZNY „Klient”, reż. Asghar Farhadi (Iran)
DOKUMENT PEŁNOMETRAŻOWY „O. J.: Made in America”
DOKUMENT KRÓTKOMETRAŻOWY  „Białe Hełmy”
CHARAKTERYZACJA I FRYZURY „Suicide Squad”
KOSTIUMY „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”
SCENOGRAFIA „La La Land”
MUZYKA ORYGINALNA Justin Hurwitz („La La Land”)
PIOSENKA „City of Stars” wyk. Ryan Gosling („La La Land”)
EFEKTY SPECJALNE „Księga dżungli”
PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY „Zwierzogród”
KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY „Piper”
KRÓTKOMETRAŻOWY FILM AKTORSKI „Chór”

Źródło: oficjalna strona Akademii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *