Met Gala 2017

Największe i najstarsze muzeum w Stanach Zjednoczonych, czyli Metropolitan Museum od Art w Nowym Jorku (zwane po prostu The Met), raz do roku organizuje wielką Galę, podczas której zbierane są pieniądze na rozwój instytucji.

Met Gala, uznawana za największe święto mody, po raz pierwszy odbyła się w 1946 roku. Każdej odsłonie przyświeca konkretny temat przewodni, który jednocześnie definiuje wystawę prezentowaną w Instytucie Kostiumów The Met. W 2017 roku poświęcono ją japońskiej projektantce Rei Kawakubo i założonemu przez nią blisko pięćdziesiąt lat temu domowi mody Comme des Garçons. Artystka jest drugim żyjącym projektantem uhonorowanym przez The Met za życia – po Yvie Sain Laurencie, w 1983 roku.
Od 4 maja do 4 września „gwiazdą” ekspozycji Instytutu Kostiumów będzie wystawa zatytułowana Rei Kawakubo/Comme des Garçons: Art of the In-Between.


Osobistości świata popkultury, jak co roku, stanęły przed nie lada wyzwaniem. Projekty, którymi należało się zainspirować kwestionują klasyczne pojmowanie bliskiej ideałowi kobiecej sylwetki. Osiągnięcia wyobraźni Kawakubo, to dokonania najwyższej próby. Zatarte różnice między płciami, intensywne barwy, geometryczne kształty, trudne do zdefiniowania formy, różnorodne materiały. Artystka, z każdą kolejną kolekcją, wymyka się schematom. Wiąże się to niejednokrotnie z określeniami jej dzieł mianem komicznych i zupełnie nieprzystających do rzeczywistości. Tylko czy moda musi być użytkowa i na siłę użyteczna? Jasne, że nie! Moda jest ważną gałęzią sztuki i Met Gala od lat istnieje po to, by przypominać tę prawdę i świętować otwartość na przemyślaną, ale jednak zabawę modą.


Dlatego kto nie planuje paradować po legendarnym (tym razem biało-niebieskim) dywanie, ten… Nie liczy się w grze o sławę. Może przesadzam, bo to jasne, że nie wszyscy „wielcy” tego świata się tam pojawiają, jednak lepiej być, niż przepuścić okazję przeżycia przygody oraz… Znalezienia się na językach obserwatorów i komentatorów (nie tylko) świata popkultury – za sprawą znakomitego debiutu na tej imprezie lub kolejnej, fantastycznie zaprezentowanej tam kreacji.
Okiełznany, choć kontrowersyjny styl, szyk, klasa, zachwyt, odwaga i oryginalność są cechami składowymi efektownej, a zarazem efektywnej stylizacji. Przez lata na tego typu określenia zasłużyły m.in.: Diana Ross, Jacqueline Kennedy Onassis, Anna Wintour (redaktor naczelna magazynu Vogue, tegoroczna gospodarz Gali), Kate Moss, Renée Zellweger, Sarah Jessica Parker, Rihanna, Mary-Jane i Ashley Olsen czy Lupita Nyong’o.

Jak goście poradzili sobie z interpretacją tegorocznego tematu? Zdaje się, że gwiazdy były dosyć zachowawcze, chociaż… Udało się wychwycić wyjątki. 🙂

Najlepsze stylizacje
gwiazd (tych przejętych tematem przewodnim i tych, które postanowiły się do niego niezbyt przywiązywać) zaprezentowane 1 maja 2017.:

Rihanna, Zendaya i Priyanka Chopra znalazły się na moim podium.Na podium nie zmieściły… Pardon, nie zmieścili się:I ta, która emanowała radosnym uśmiechem, luzem, ach!… 🙂


I ci, którzy byli śliczni razem, a Claire  znakomicie zabawiła się tematem przewodnim.

Oby za rok było jeszcze odważniej, bezkompromisowo i przepięknie!

___
Foto. Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *