Oscary 2018 – zwycięzcy!

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” największym przegranym 90. gali wręczenia Nagród Akademii? Tak, gdyż na siedem nominacji film Martina McDonagha otrzymał dwie statuetki. Wielcy wygrani, to twórcy „Kształtu wody”, na czele z Guillermo del Toro – triumfującym reżyserem. Jego baśń o odmieńcach zyskała cztery Nagrody (na trzynaście nominacji), w tym tę najważniejszą – w kategorii „najlepszy film”!

Największą (a może i jedyną, z definicji) niespodzianką jest Oscar dla Jordana Peele’a – za scenariusz oryginalny zaskakującego „Uciekaj!”. W kategoriach technicznych triumfowała „Dunkierka” Christophera Nolana, zdobywając trzy złote statuetki. Po dwa wyróżnienia – prócz „Trzech billboardów…” – otrzymały: „Blade Runner 2049”„Czas mroku”„Coco”. Szczęście (czy raczej – Akademicy) uśmiechnęło się również do: „Tamtych dni, tamtych nocy”„Nici widmo”„Jestem najlepsza. Ja, Tonya”, bo każdemu z tych filmów przyznano po jednej najważniejszej nagrodzie w przemyśle filmowym.
Greta Gerwig i jej „Lady Bird” nie zostały docenione, choć była szansa na pięć Oscarów. Kobiety jednak nie były górą. Wychodzi na to, że… Nic na siłę?

Chyba tak, bo na fali poruszenia, jakie od kilku miesięcy panuje w Hollywood, spodziewałam się raczej bardziej emocjonującej gali. To było przewidywalne rozdanie. Działo się niewiele, a szkoda, bo mogli ładniej uczcić jubileusz… Było poprawnie i dość niemrawo. Najjaśniejszymi punktami programu, które zapamiętam, są: triumf Meksykanów – dosłownie i w przenośni; Armie Hammer, strzelający z automatu z hot-dogami w kierunku zaskoczonej publiczności (zdarzenie okraszone komentarzem Kimmela: „Do not aim the hot-dogs at the vegetarians!”); przemawiająca „babka z jajami” – Frances McDormand; mój ukochany Gary Oldman i wielki Roger Deakis – nareszcie docenieni; Kobe Bryant z Oscarem w dłoni (za krótkometrażową animację, „Dear Basketball) 😉 i pięknie wykonujący utwór „Room at the Top” Eddie Vedder, podczas wzruszającego „In Memoriam” – dla uczczenia zmarłych w ostatnim roku twórców.

Rewolucyjny, w kategorii „animacja”, polsko-brytyjski „Twój Vincent” musiał uznać wyższość komputerowego dzieła połączonych studiów Disney i Pixar, czyli „Coco”.

Wszyscy nagrodzeni (w kolejności wręczania):

AKTOR DRUGOPLANOWY
Sam Rockwell („Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”)


CHARAKTERYZACJA I FRYZURY
„Czas mroku”

KOSTIUMY
„Nić widmo”

PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
„Ikar” (Netflix)

MONTAŻ DŹWIĘKU
„Dunkierka”

DŹWIĘK
„Dunkierka”


SCENOGRAFIA
„Kształt wody”

FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
„Fantastyczna kobieta” (Chile)

AKTORKA DRUGOPLANOWA
Allison Janney („Jestem najlepsza. Ja, Tonya”)

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY
„Dear Basketball”

PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY
„Coco”


EFEKTY SPECJALNE
„Blade Runner 2049”

MONTAŻ
„Dunkierka”

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
„Heaven is a traffic jam on the 405”

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM AKTORSKI
„The Silent Child”

SCENARIUSZ ADAPTOWANY
„Tamte dni, tamte noce” – James Ivory


SCENARIUSZ ORYGINALNY
„Uciekaj!” – Jordan Peele

ZDJĘCIA
„Blade Runner” – Roger Deakins

MUZYKA ORYGINALNA
Alexandre Desplat – „Kształt wody”

PIOSENKA
„Coco” – „Remember Me”, Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez

REŻYSERIA
Guillermo del Toro – „Kształt wody”

AKTOR PIERWSZOPLANOWY
Gary Oldman – „Czas mroku”

AKTORKA PIERWSZOPLANOWA
Frances McDormand – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

NAJLEPSZY FILM
„Kształt wody”!

_____
fot. materiały promocyjne dystrybutora filmu „Kształt wody”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *